FPV Sydhavsøerne – Åbent hus arr. i Rudbjerghallen 

posted in: Ikke kategoriseret | 0

Lørdag den 2. april 2016 holdt FPV sydhavsøerne åbent hus arrangement i Rudbjerghallen, ved Nakskov, udover at nogle af klubbens medlemmer viste lidt indendørs flyvning, så kunne fremmødte også under kyndig vejledning se og prøve nogle af medlemmernes droner og fly.

FPV sydhavsøerne er en ny startet modelflyveklub, for alle arter inden for modelflyvning, men med særlig focus på FPV og multirotore, samt flyvning med kamera.
Alle andre former for radiostyrede modeller, med eller uden kamera, er også velkommen. Klubben tilbyder undervisning i al form for RC modelbygning. Og oplæring på simulator. Samt lovgivning inden for flyvning med kamera.

Klubben flyver i Rudbjerg hallen eller udendørs ved boldbanerne om lørdagen fra kl 14-17. Og inden længe flyver man også onsdage aftener, og så mødes som regel på Søllested skole tirsdag aften fra kl 19-22.

Klubben har også en facebook gruppe : FPV sydhavsøerne

Og der arbejdes på højtyk for at lave en hjemmeside.

Klubbens kontaktperson er : Niels Erik Kristensen  Kraghgårdsvej 5 4920 Søllested  tlf: 61274474